Тажна вест: Почина познатиот македонски новинар

Почина новинарот Крешник Ајдини. Веста на социјалните мрежи ја сподели активистот и новинар Петрит Сарачини.

„Многу тажна и неочекувана вест. Не напушти Крешник Ајдини, новинар, интелектуалец и истакнат активист на граѓанското општество и културната сцена.

Имав среќа да ги направам првите чекори во новинарството со негова помош.

Во неговото списание Лајф во 1994 година го напишав моето прво пишување.

Подоцна под негово раководство изградивме Лајф радио, кое стана движечки мотор на интеркултурализмот и алтернативната

Со години работевме заедно и во Цивил – центар за слобода. Остави многу дела зад себе, но не напушти прерано…

Почивај во мир, драг Крешник!“, напиша Сарачини.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде