Удрил во земја па во ѕид: Две лица загинаа, автобусот е целосно уништен во сообраќајната несреќа кај Требиње

Автобусот во кој утрово загинаа двајца патници, а 13 се повредени, прво удрил во рид покрај патот, а потоа удрил во камен ѕид од една од куќите.

Возилото се движело од правец на Тврдош кон Требиње, а автобусот од засега непознати причини по кривината удрил во рид покрај патот, пишува TrebinjeLive.info.

Според АТВ, загинал возачот со иницијали Д.К. и сопатникот Д.В., јавува Српскаинфо.

Како што пишува TrebinjeLive, несреќниот возач имал 67 години, а другата жртва 71 година. Неофицијално и двајцата биле во пензија.

Дежурниот обвинител излегол на лице место и е извршен увид. Телата на жртвите се пренесени во Обвинителството во Требиње, каде ќе биде извршена обдукција – изјави за АТВ Срѓан Вукановиќ, портпарол на Окружното јавно обвинителство Требиње.

Од страна на овластено вештачење извршен е преглед на возилото за да се увиди состојбата на техничка исправност.

Во несреќата се повредени 13 патници кои се пренесени во болницата во Требиње, а двајцата тешко повредени во сообраќајната незгода ќе бидат пренесени со хеликоптер штом ќе им дозволат здравствените услови.

Меѓу тешко повредените е и директорката на училиштето „Георги Стојков Раковски“ во Бања Лука, Ивана Љубојевиќ, мајка на потпретседателката на Народното собрание на Република Српска, Ања Љубојевиќ.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде