Најнова вест: Голем пожар беснее во Македонија, три авиони пуштени во акцијата

Најнова вест: Голем пожар беснее во Македонија, три авиони пуштени во акцијата

Трите авиони Ер трактор на Дирекцијата за заштита и спасување се ангажирани во гаснење на големиот пожар во атарот на селото Дебрешта во општина Долнени.

Горат трева, грмушки и нискостеблеста деградирана шума.

Од Центарот за управување со кризи информираа дека во првиот прелет авиониот значително ја намалиле силата на огнот на првиот крак на пожарот.

Вториот крак од пожарот се спушта кон с. Кошино, според последните информации од ЦУК.

Фото: Илустрација /пожар

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде