Нов удар по џебот на граѓаните: Поскапуваат млечните производи – ЕВЕ ЗА КОЛКУ

Лоша вест за љубителите млечни производи како сирење, кашкавал, јогурт, павлака поради новите поскапени цени.

Поскапувањето, како што се зборува, ќе изнесува од 5 до 30 денари на секој млечен производ, почнувајќи од киселото млеко и киселата павлака, па сѐ до топеното сирење и овчиот кашкавал.

Освен ова основно поскапување, на новата цена на производите ќе се додаде и маржата која од 1 јули годинава веќе не е замрзната, но и ДДВ-то од 5 проценти.

Па така, омилениот јогурт кој досега го купувавте за 80 денари, отсега ќе чини околу 90 денари.

Омилениот кравји кашкавал кој досега чинеше околу 500 денари сега ќе чини до 600 денари.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде