Тажна вест: Почина еден од најпознатите светски водители

Еден од најпознатите британски водители Мајкл Паркинсон почина на 88-годишна возраст, соопшти неговото семејство.

„По кратко боледување, Сер Мајкл Паркинсон почина мирно дома, опкружен со своето семејство“, се вели во соопштението, пренесе Би-би-си.

Неговата кариера траеше седум децении, а во своето шоу ги интервјуираше најголемите светски ѕвезди.

Меѓу неговите гости биле Били Коноли, Мухамед Али, Елтон Џон, Мадона и многу други,

а како што самиот рекол, интервјуирал повеќе од 2.000 луѓе.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде