Семејството и пријателите се збогуваат со прекрасната Марина: Имаше талент за музика и желба да стане доктор: „Судбината имаше други намери….“

Марина Ѓорѓевиќ (21) од Ниш почина по долга борба со опасна болест.

Тажната вест ја соопшти еден од членовите на Фејсбук групата „Биди хуман-хуманитарни аукции“.

Уште еден млад живот отиде во вечноста. Патувајте со ангелската убавина. Сочувство до семејството – напишала жената со слика од убавата Марина.

Дваесет и едногодишната Марина Ѓорѓевиќ живеела нормален живот на тинејџер додека не завршила медицинско училиште и наеднаш се разболела.

Беше сосема здрава и весела девојка, со талент за музика и надеж дека ќе биде доктор, но леукемијата и ги промени сите желби и планови.

Марина беше весела девојка, со талент за музика и желба еден ден да стане доктор.

Живеела нормален живот на тинејџер до дипломирањето на медицинското училиште, кога открила дека има леукемија.

Таа се бореше речиси една и пол година, но леукемијата и се врати и покрај трансплантацијата на коскена срцевина во август 2022 година.

Она што и дало надеж е лекувањето во странство, со процедурата CAR – T cell.

По игра на судбината, прв во помош на Марина пристигна Владимир Стојановиќ, чија мајка беше оперирана од тумор од таткото на Марина. Меѓутоа, во меѓувреме починал и Владимир.

Судбината имаше други намери – однапред спои две злата на земјата и небото.

Влајо прими ја пријателката. Ќе ве гледаме во секој пар ѕвезди – напиша овој член на групата „Биди хуман“.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде