Светот вечерва тагува: Почина легендарниот музичар

Гитаристот Берни Марсден, кој беше дел од бендот Whitesnake во 1970-тите и 1980-тите, почина на 72-годишна возраст, соопшти неговото семејство.

Како што пренесува Independent, музичарот починал „мирно“, опкружен со семејството.

Заедно со Дејвид Ковердејл, Марсден го основал Whitesnake и учествувал во пишувањето хитови како „Here I Go Again“ и „Fool For Your Loving“, а по напуштањето на бендот се посветил на соло кариера.

„Со големо жалење ја објавуваме смртта на Берни Марсден. Берни почина мирно во четвртокот вечерта, опкружен со сопругата Фран и ќерките Шарлот и Оливија.

Никогаш до самиот крај не ја изгуби страста за музика, пишување и снимање музика“, се вели во објавата на Твитер.

Фронтменот на Whitesnake Дејвид Ковердејл изјави дека е почестен што ја дели сцената со Марсден.

„Се разбудив со страшната вест дека мојот стар пријател и поранешен „Снешко“ Берни Марсден почина. Моите мисли се со неговото семејство, пријателите и обожавателите“, рече Ковердејл.

Берни Марсден е роден во Бакингем и свирел во неколку бендови пред да се приклучи на НЛО во 1972 година. Тој го формираше Whitesnake со Coverdale во 1978 година и беше дел од првите пет албуми на бендот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде