Алармантно: Пожарот излезе од контрола и се шири кон Куманово

Ниту три воздухоплови не може да ги изгасат пламените јазици што го зафатија реонот на скопски Илинден.

Според последните информации од терен, огнот може да биде закана и за Куманово.– На едниот крак дејствува ер трактор на ДЗС, а на вториот, полошиот крак, дејствуваат два хеликоптери на МВР. И покрај тоа не можевме да воспоставиме контрола.

Со механизација е направено и забраздување, т.н пресеци за да се спречи ширењето на пожарот надвор од оваа линија. Тука има и доброволци од Свети Николе и локално население.

Заедно ќе се обидеме да го спречиме огнот, да не може да продолжи нагоре, бидејќи ќе тргне во насока кон Куманово.

Може да дојде до уште посериозни димензии – рече првиот човек на ЦУК, Стојанче Ангелов.

Фото: Архива

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде