ВИДЕО: Силниот ветер носеше се пред себе: Оштетени кровови, паднати дрвја и електрични столбови – силно невреме го погоди Сисак

Краткорочното невреме кое во попладневните часови мина низ загребското подрачје продолжи и понатаму на исток.

Иако во Загреб засега не се забележани поголеми штети, силниот ветер им направи проблеми на жителите на Сисак.

Во невремето оштетени се десет куќи во приградската населба Палањек. Пожарникарите се на терен за да ја санираат штетата.

Во Загреб имаше краткотраен дожд пропратен со ветер и грмежи, поради што од 15 часот беше во прекин и сообраќајот на Слијеменската жичара. Немаше поголеми нарушувања.

Потоа се огласи и градоначалникот на Сисак кој ги пренесе изјавите на мештаните кои тврдат дека низ околината поминал ураган и ги оштетила куќите.

Веќе се вршат првите работи на санирање на штетите, а градоначалникот најави и конкретна материјална помош, како и во претходните случаи во Селим и Греда, кои лани исто така беа погодени од невреме – велат од Градот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде