„ПОПЛАВИТЕ ЗАПОЧНАА, А ОВА Е САМО ПОЧЕТОК“: Пристигнуваат првите фотографии од силното невреме во Грција, возила „пливаат во вода“

Откако неколку дена наназад, метеорологот Славчо Попоски предупредуваше за поплави во Грција, утринава веќе ги објави првите фотографии од поплавите.

„Утринава во центарот на Волос, Грција!

Поплавите започнаа, а ова е само почеток и големите поплави во централна Грција допрва доаѓаат!“, напиша Попоски утрово на Фејсбук.

Еве што објави Попоски во последната метео прогноза:

Дo средината на оваа седмица, централниот дел од нашиот јужен сосед Грција буквално ќе биде потопен. Покрај екстремно количество на дожд се очекува и силен ветер, силни грмежи и појава на град.

Се очекува да наврнат од 200 до дури над 500 литри дожд, тоа можете да го погледнете и во најновото ажурирање на метеоролошката карта:

Токму ова е поради циклонот кој се наоѓа над Егејското море, но и поради загреаноста на истото.

Апелираме доколку нашите граѓани се наоѓаат во овој дел од нашиот јужен сосед веднаш да го напуштат истиот, и ги советуваме доколку планираат да патуваат овие денови кон Грција,

тоа во никој случај да не го прават и тоа поради очекуваното силно невреме кое ќе услови големи поплави кој би можеле да бидат и опасни по човечкиот живот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде