„Се обидов да го разбудам возачот, но не успеав и остана во возилото кое почна да гори…“ Сведоштво на совозачот на „фиатот на смртта“

Невидена сообраќајна несреќа се случи во неделата на 3 септември околу 16 часот на автопатот „Милош Велики“ во која загина Дејан Јевремов (51) во автомобил „фиат“ што го возел во спротивен правец кон Обреновац.

Неговиот сопатник Ненад К.(40) се спасил излегувајќи од возилото кое се запали веднаш по ударот, објави telegraf.rs.

Ненад е хоспитализиран со тешки физички повреди, има скршеница на градната коска, како и сериска фрактура од 4-то до 8-мо ребро.

Задржан е на лекување во Ургентен центар, деновиве дал изјава во полиција, а истрагата ја води третото јавно обвинителство во Србија. Јевремов се  судрил со возило „хјундаи“.

Во изјавата што ја дал, а која детално ја пренесува telegraf.rs, изјавил дека тргнале на свадбата во Ивањица, а потоа опиша што се случило:

„Во неделата во попладневните часови отидовме на свадба кај роднини во Ивањица. Маршрутата што ја поминавме низ Белград беше транзитна, по што се движевме по булеварот Војвода Мишиќ и застанавме на бензинска пумпа, а потоа продолживме да се движиме. Не сум сигурен каде точно свртевме, но се приклучивме на обиколницата кај Остужница во правец на Нови Сад.

Кога стигнавме до автопатот Милош Велики, по грешка влеговме во лентата, која е наменета за сообраќај кон Нов Белград, односно во спротивен и забранет правец и се движевме кон Обреновац. За време на возењето го предупредив возачот дека сме се вклучиле на погрешен пат, но продолживме да се движиме со намера при првото исклучување да излеземе од автопатот, но наидовме на силен судир со возило кое доаѓаше кон нас.

По судирот, возилото во кое се наоѓав почна да гори, се обидов да го разбудам возачот, да излезам од возилото, но не успеав и излегов од возачката врата, а возачот остана без свест во возилото кое почна да гори.“ Сведокот тврди дека возачот не го користел мобилниот телефон додека возел, прозорецот бил отворен, а раката му била извадена низ прозорецот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде