ГОЛЕМА ТРАГЕДИЈА: Судир на автобус со српски туристи и автомобил, три лица загинаа, 11 се повредени

Автобус кој превезувал српски туристи во Грција доживеал сообраќајна несреќа на пат кон таа земја, недалеку од Солун, по што завршил превртен на покривот во ендек,

изјави за Euronews Србија Бојан Милосављевиќ, директор на туристичката агенција „Ski&Sun“ од Ниш, со чија организацијата патниците заминале на одмор во Грција.

Како што изјави Милосављевиќ, во несреќата се повредени голем број патници во автобусот.

„Потешко повредените се носат во Солун, според првите информации има 11, додека помалку повредените се транспортираат во Поликастро.

Се уште немаме конечен статус, има и лица кои не се повредени и тие ќе бидат згрижени“, рече Милосављевиќ, додавајќи дека во автобусот имало 78 патници, двајца возачи и водич.

Како што јавија грчките медиуми, сообраќајната несреќа се случила во неделата наутро на 521-от километар од магистралниот пат Атина-Солун, кога се судриле автобус со туристи од Србија и автомобил. Според првичните информации, во несреќата учествувал уште еден автомобил, кој во моментот на несреќата удрил во друг автомобил. На терен излегла полицијата и противпожарната служба со 18 пожарникари и шест возила.

Како што изјавил Милосављевиќ, според првите информации, како и снимките и фотографиите од местото на настанот, се чини дека автомобилот преминал на спротивната лента, но деталите за несреќата ќе ги утврди истрагата.

„Се гледаат трагите на автомобилот кои доаѓаат од спротивен правец во левата лента и се чини дека автомобилот преминал на другата лента. Тоа го кажал и еден од патниците кој бил буден кога се случила несреќата, рече тој.

Според Регионалната полициска управа на Централна Македонија, загинале тројца сопатници во еден автомобил, додека уште еден сопатник од истиот автомобил е тешко повреден. Според овие информации, повредени се околу 23 лица од автобусот.

Милосављевиќ рече дека се работи за двокатен автобус кој превезувал патници во Грција, а на местото на настанот излегол косопственикот на агенцијата, како претставници на агенцијата од Грција и дека биле во контакт и со српскиот конзулат. Тој рече и дека испратиле уште еден автобус да биде достапен.

„Ќе се погрижиме за сите патници, се надеваме дека нема да има трагични исходи“, изјави тој за Euronews Србија.

Според информациите што ги пренесоа грчките медиуми, повредените патници од автобусот се префрлени во болницата во Солун, а дел од полесно повредените превентивно се префрлени во болницата во Кукуш.

Според полицијата, во моментот на несреќата вториот автомобил во кој се возеле мајката и детето се судрил со првиот. Лицата од тоа возило, според првичните информации, не се повредени, додека туристичкиот автобус по сударот се превртел.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде