ВИДЕО: Драматично слетување во поле на патнички авион со 170 патници

Ербас А320 на пат од Сочи до Омск прогласи вонредна состојба на средината на летот во вторникот наутро и беше пренасочен на алтернативен аеродром во Новосибирск, но не успеа да стигне до него, изјавија од службите за итни случаи за руските медиуми.

Авионот бил принуден да изврши принудно слетување на поле оддалечено 180 километри од меѓународниот аеродром Новосибирск. Инцидентот бил предизвикан од дефект на хидрауликата, според прелиминарните извештаи.

На летото на Урал ерлајнс имало до 170 луѓе, меѓу кои и 23 деца. Првите извештаи забележаа дека никој од патниците или екипажот не претрпел сериозни повреди. Властите рекоа дека леталото останало во еден дел при слетувањето, немало пожар во авионот и дека патниците се евакуирале од авионот користејќи тобогани за итни случаи.

Повеќе канали на Телеграм споделија слики од местото на настанот, прикажувајќи го леталото со надуени слајдови за евакуација во поле со жито опкружено со прва помош. Групи патници можеа да се видат како стојат во далечина на други фотографии.

Гувернерите на регионите Новосибирск и Омск ветија дека ќе им ја пружат на патниците сета потребна помош, вклучително и привремено засолниште и превоз. Руските воздухопловни власти започнаа истрага за околностите на инцидентот.

Во 2019 година, друг авион на „Урал ерлајнс“ направи слично чудо слетувајќи на поле со пченка во близина на Москва, откако авионот удри во јато птици при полетувањето.

Немајќи време да го фрлат горивото, пилотите решиле да го приземјат тешко натоварениот авион со тркалата нагоре, а екипажот успеал безбедно да ги евакуира сите 226 патници.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде