Граѓаните во паника излегоа на улиците: Страотни сцени по силниот земјотрес кој утрово ја стресе Италија

Силен земјотрес со јачина од 4,9 степени според Рихтеровата скала утрово ја погоди областа меѓу Тоскана и Ромања, а епицентарот бил на три километри од Маради.

Училиштата беа затворени во неколку општини, додека луѓето во страв излегоа на улиците.

По силниот земјотрес имало неколку последователни потреси, јавуваат италијанските медиуми.

Во Тредочи оштетени се згради, меѓу кои и општинските згради, додека 10 лица се евакуирани од домот за стари лица.

Градот Тредоцио, веќе погоден од поплави, се наоѓа недалеку од Маради, во Тоскана, каде што се случи главниот земјотрес, но за возврат беше епицентарот на некои последователни потреси, најмалку четири со јачина од 3 степени.

– Сите излегоа од своите куќи, чекаме пожарникарите да интервенираат, по поплавите ни претстојат потешки денови -, изјави градоначалничката на Тредоцио, Симона Виетина.

Градоначалникот на Триберти во провинцијата Фиренца одлучи денеска да ги затвори сите училишта.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде