Најнова вест: Украина вечерва им зададе тежок удар на Русите

Вооружените сили на Украина, наводно, уништиле девет руски хеликоптери на аеродромите во Бердјанск и Луганск минатата ноќ.

Според Партијата, армијата соопшти дека е оштетена и специјалната опрема, системот за противвоздушна одбрана „Панцир“, складиште за муниција и воздушните писти, а загубите во жива сила, како што се наведува, изнесуваат десетици загинати и ранети.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски потврди дека ракетата АТАКМС била употребена за прв пат во нападот на аеродромите.

– Денеска сме особено благодарни на САД. Нашите договори со претседателот Џозеф Бајден се исполнуваат. Тие се изведуваат многу прецизно. Ракетите се покажаа – рече Зеленски.

Растојанието од линијата на фронтот до аеродромот е околу 100 км.

На социјалните мрежи се појави и видео од наводниот напад на руската хеликоптерска база во Луганск.

Украина за прв пат употреби американски ракети со долг дострел АТАКМС, објави Волстрит журнал, повикувајќи се на анонимни извори.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде