Вонредна вест: СИЛЕН ЗЕМЈОТРЕС со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди утринава Непал

Земјотрес со јачина од 6,1 степени според Рихтеровата скала го погоди утринава Непал, соопшти Националниот сеизмолошки центар на Непал, пренесе Индија тудеј.

Епицентарот на земјотресот бил во Дадинг, на околу 55 километри западно од главниот град Катманду.

Земјотресот бил на длабочина од 13 километри, соопшти Европскиот медитерански сеизмолошки центар.

Нема извештаи за жртви или материјална штета како последица на земјотресот. Потресот беше почувствуван и во други области на провинциите Багмати и Гандаки, како и во регионот Делхи.

Земјотресите се вообичаени во Непал, кој се наоѓа на местото каде што се спојуваат тибетската и индиската тектонска плоча и секој век се приближуваат два метри поблиску една до друга, што резултира со притисок кој се ослободува во форма на земјотреси.

На 16 октомври провинцијата Судурпашим во Непал беше погодена од земјотрес со јачина од 4,8 степени.

Во земјотресот со јачина од 7,8 степени и последователните последователни потреси загинаа околу 9.000 луѓе во земјата во 2015 година.

Непал е 11-та земја најподложна на земјотреси во светот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде