Ова е човекот што се разнесе со бомба во Србија: Чекаше да поминат возовите, а потоа го активираше експлозивот

Возачот на камион Драган С.(40) од Прањан се самоуби денеска околу 08:45 часот кога активирал бомба на железничката станица во Чачак.

Како што претходно објави Информер, несреќниот човек седнал на клупа и потоа активирал експлозивна направа која го разнела.

Засега не може да се каже каква направа се разнела или причината за тоа што се случило – вели извор од истрагата.

Според оние што го познавале, тоа било страшна трагедија.

Живееше сам со мајка си и колку што знаеме возел камион. Ова навистина не потресе сите нас. Се сметаше за вреден и чесен.

Многу мирно, тивко и повлечено, голема тага и загуба – изјавил еден од познаниците на жртвата.

Според други очевидци, пред оваа несреќа поминал патнички, а потоа и товарен воз, па се претпоставува дека човекот чекал да остане сам за да ја активира експлозивната направа. Седеше сам на клупата која беше одвоена од другите.

Поради оваа трагедија и полициската истрага, железничката станица во Чачак се уште е блокирана, а како што објавија наскоро се очекува на местото на настанот да пристигне погребално возило кое ќе ги земе посмртните останки на несреќниот човек.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде