6.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022
дома Хроника

Хроника

Полицијата упадна во куќа, уапсени неколку млади лица

На 04.11.2022 во 20.00 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода А.А.(21) од Скопје, поради тоа...

Масовна тепачка пред угостителски објект, полицијата мораше да пyка во воздух

Денеска во раните утрински часови поточно во 01.15 часот полициски службеници од ОВР Кочани ги лишиле од слобода Џ.Ц.(29), Џ.Б.(33), И.К.(27), М.М.(30), Д.Д.(21), Г.Т.(25)...

Тажна вест: Почина познатиот македонски писател

Денес (5.11.2022) почина писателот Благоја Иванов, кој беше роден на 4 февруари 1931 година во Скопје. Благоја Иванов е македонски раскажувач, романописец, есеист, критичар...

Ужаc: Кучиња нападнале и каснале две малолетни дечиња

Две малолетни деца во текот на вчерашниот ден биле каснати од улични кучиња на подрачјето на Кисела Вода.  На 04.11.2022 во 22.00 часот во Полициската...

СТРАШНА ТPАГЕДИЈА ГО ПОТРЕСЕ РЕГИОНОТ: На само 36-годишна возраст почина Хана, поранешна учесничка во Survivor

На 36-годишна возраст почина Хана Стаматовиќ, поранешна учесничка на натпреварот Survivor. Според медиумите, таа починала во раните утрински часови, по тешка битка со ракот. Бројни пријатели...

Тажна вест утрово ја разбуди Македонија: Почина еден од учесниците во боpбите на Народноослободителната и антифашистичка војна во Македонија

На 95-годишна возраст почина Џафер Кадрија од тетовско Камењане во Општина Боговиње, еден од учесниците во Народноослободителната и антифашистичка војна во Македонија, информираше Општинската...

Крадец на дрва удрил во возило на шумска полиција, па се степал со нив – вистинска драма се случувала во селото Цветорача, кичевско

На 03.11.2022 во шумскиот појас во атарот на кичевското село Цветорача, полициски службеници од ОВР Кичево го лишиле од слобода Б.В.(24) од Кичево. Тој бил...

Бившата сопруга му направила драма: Влегла во неговиот дом и го демолирала

Жена од Кавадарци на возраст од 33 години синоќа била лишена од слобода, откако поранешниот сопруг ја пријавил во полиција, бидејќи му го демолирала...

Цел град на нозе: Силен земјотрес со интензитет од 5,1 степени според Рихтеровата скала го погоди Измир

Две лица се здобија со повреди при земјотрес со интензитет од 4,9 степени според Рихтеровата скала, што ја погоди денеска западната турска провинција Измир...

Утрово пристигна тажна вест, Македонија тагува: Почина големиот активист и боpец за правата на Македонците во Албанија, Спасе Вурмо

Во шеесет и шестата година од животот, синоќа во село Туминец, Мала Преспа, почина Спасе Вурмо, голем македонски активист во Албанија. Спасе беше долгогодишен активист...
0ФановиЛајк

Најнови вести