6.8 C
Skopje
Sunday, December 4, 2022
дома Македонија

Македонија

Популарната пејачка Тамара Тодевска става КРАЈ на бракот

Како што веќе се зборува по естрадата, една од нашите најголеми музички ѕвезди Тамара Тодевска се разведува од својот сопруг. Иако за оваа информација се...

Полицијата упадна во куќа, уапсени неколку млади лица

На 04.11.2022 во 20.00 часот полициски службеници од Единицата за недозволена трговија при СВР Скопје го лишиле од слобода А.А.(21) од Скопје, поради тоа...

Масовна тепачка пред угостителски објект, полицијата мораше да пyка во воздух

Денеска во раните утрински часови поточно во 01.15 часот полициски службеници од ОВР Кочани ги лишиле од слобода Џ.Ц.(29), Џ.Б.(33), И.К.(27), М.М.(30), Д.Д.(21), Г.Т.(25)...

Тажна вест: Почина познатиот македонски писател

Денес (5.11.2022) почина писателот Благоја Иванов, кој беше роден на 4 февруари 1931 година во Скопје. Благоја Иванов е македонски раскажувач, романописец, есеист, критичар...

Ужаc: Кучиња нападнале и каснале две малолетни дечиња

Две малолетни деца во текот на вчерашниот ден биле каснати од улични кучиња на подрачјето на Кисела Вода.  На 04.11.2022 во 22.00 часот во Полициската...

УХМР со најнова временска прогноза – издадено и предупредување

Денес ќе биде променливо облачно, во западните делови со повремен локален дожд. Кон крајот на денот, а особено во текот на ноќта врнежите ќе...

Ова никој не го очекуваше: Најавено ново поскапување на струјата – ЕВЕ ЗА КОЛКУ

Повисоки сметки за струја од нова година. Со најавеното покачување на ДДВ-то од 5 на 10%, сметките на граѓаните ќе се зголемат за 4...

Се огласија мелничарите: Цената на лебот ќе ја намалиме – ЕВЕ КОГА

Мелничарите ја поздравуваат владината одлука за обезбедување електрична енергија по поволни цени со која се опфатени производителите на храна и велат дека од неа...

Се огласи Никола Груевски – за прв пат ја спомна и Данела Арсовска

Фејсбук статус на поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски: „Вообичаено не коментирам шпекулации, и разни лаги и невистини кои иако долго не сум...

Убава вест за сите кои скенираат сметки: Мој ДДВ ќе се менува, од 2023 година граѓаните за три месеци може да добијат 2100 денари

Една од уредбите на Владата во изминатите години, која наиде на поддршка во Владата е секако повратот на ДДВ, кој им се овозможува, освен...
0ФановиЛајк

Најнови вести