ТАЖНА ВЕСТ: Почина познатиот рок музичар

Британскиот гитарист Дени Лејн, еден од основачите на групата Moody Blues која беше активна во 1960-те години, односно Wings заедно со Пол Маккартни по распадот на Beatles, почина во вторникот на возраст од 79 години.

Сопругата на Лејн, Елизабет Хајнс на Instagram објави дека нејзиниот сопруг починал од белодробна болест.

Пол Маккартни на Instagram објави дека е тажен поради смртта на неговиот поранешен партнер од групата Wings, која ја основаа во 1971 година со сопругата Линда Макартни по распадот на легендарните The Bеatles во 1970 година.

Дени Лејн беше „исклучителен гитарист и пејач“, напиша Маккартни и потсети дека заедно го создале хитот „Mull of Kintyre“ од 1977 година

Најпознатиот албум на Wings кој стаста до врвот на топ-листата во Велика Британија и САД беше „Band on the Run“ од 1973 година, а бендот продолжи со работа до 1981 година.

Дени Лејн е роден во октомври 1944 година во англиски Бирмингем, како Брајан Хајнс и почнал да учи гитара на многу млада возраст фасцинирана од гитаристи како Чак Бери и Џанго Рајнхард.

Дени Лејн и пијанистот Мајк Пиндер ги формираа Moody Blues во 1964 година, група која изведуваше прогресивен и психоделичен рок и сè уште е активна иако повеќето од членови на оригиналната постава починаа.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде