25.8 C
Skopje
Tuesday, September 26, 2023

Вести

Македонија

Забава

Психологијата на водење љубов

Во областа на човековото постоење, малку работи се толку длабоки и сложени како водење љубов. Тоа е тема што ги инспирира поетите, научниците и...

Страотна несреќа, малолетник со тешки повреди итно пренесен во болница

Малолетен сопаник од Кратово е тешко повреден во автомобил кој излетал од патот. Телесни повреди добиле возачот и уште еден малолетен сопатник, констатирани во...

На пензионер не му било дозволено да влезе во Пензиско по шорцеви, па си купил фустан

Пензионер од Мостар со шорцеви почнал да влегува во зградата на Сојузниот завод за пензиско и инвалидско осигурување кога го запрел портирот. Господине, не можете...

Хроника

Светот утрово го разбуди тажна вест: Почина познатиот музичар

Гитаристот на Dire Straits, Џек Сони, почина на 68-годишна возраст. Британскиот рок бенд ја објави веста на X (поранешен Твитер), а покрај фотографијата од...

Светот вечерва во шок и неверување: Почина познатиот актер

Пол Рубенс, познат американски актер, почина на 70-годишна возраст по борбата со тешката болест. Како што пренесуваат светските медиуми, Рубенс кој светот го познаваше и...

ОГРОМНА ТАГА: Почина легендата на македонскиот ракомет

Денешниот ден е тажен ден за РК Пелистер и Битола. Утрово во 84-тата година од животот почина една од најголемите легенди на нашиот клуб...

Актуелно

Спорт

ТРАГЕДИЈА: Се преврте автобус полн со навивачи, седум лица загинаа

Седум навивачи на Коринтијанс трагично загинаа кога автобусот во кој патуваа на гостувањето доживеа сообраќајна несреќа. Коринтијанс беше домаќин на Крузеира во Бело Хоризонте, а...

Најнова вест: Милевски заминува, странец ќе ја предводи Македонија?

Селекторот Благоја Милевски остана на клупата на македонската репрезентација по Собранието кое се одржа неодамна, но сега од соседството пристигнува информација дека Македонија ќе...

ХАОС во Атина: Едно лице е убиено, а осум се повредени во судир помеѓу навивачите на Динамо Загреб и АЕК

АЕК и Динамо Загреб вечерва играат во третото прелиминарно коло во Лигата на шампионите, но веќе се е во сенка на жестока пресметка меѓу...

„За жал, последниот меч го загуби со опасна болест, но неговата добрина и бодрост ќе продолжи да живее низ сите нас“ – Почина млад...

Одбојкарскиот клуб Лаки Стар од Белград соопшти дека Милутин Остојиќ почина по долга и тешка борба со опасна болест. – Со голема болка и тага...

Врнеше град со големина на јајце: Апокалиптични сцени од Белград

Само што се отвори небото над Белград, прво се појави црн облак, а само неколку минути подоцна следеше вистинско невреме. Град, со големина на јајце,...

НАЈНОВА ВЕСТ: Поевтинуваат водата и пивото, се намалува и маржата кај овошјето и зеленчукот

Владата одлучи да го прошири списокот на производи со гарантирана цена. Како што информира денеска премиерот Димитар Ковачевски, ќе поевтинат и безалкохолните пијалоци, газираната...

Најнови вести

НАЈНОВА ВЕСТ: Поевтинуваат водата и пивото, се намалува и маржата кај овошјето и зеленчукот

Владата одлучи да го прошири списокот на производи со гарантирана цена. Како што информира денеска премиерот Димитар Ковачевски, ќе поевтинат и безалкохолните пијалоци, газираната...

ТВ Стар објави нови детали: Убиецот од Кочани во полицијата се однесувал како ништо да не се случило

Убиецот од Кочани во полицијата се однесувал како ништо да не се случило. Во кумановскиот затвор сеуште не побарал ниту вода ниту леб, објави...

Ќе им крцка новчаничето со паричиња: Еве кои 2 знаци ги чека многу пари во октомври

ВОДОЛИЈАСудбината ќе биде толку љубезна кон Водолиите! Ќе им се отворат многу врати, дури и оние кои претходно им биле затворени. Ова е одлично...

Утре е строг пост, се празнува Крстовден: Еве што не треба да правите на овој ден

Утре се празнува Крстовден (Воздвижение на Чесниот Крст). На овој ден се празнуваат два настани поврзани со Чесниот Крст: прво, пронаоѓањето на Чесниот Крст на...

Страотна сообраќајка помеѓу трактор и автомобил, има повредени

Поради сообраќајна несреќа помеѓу трактор и автомобил, во која се повредени возачите, по двочасовен прекин, сега на дел од патот Кичево-Гостиар, кај влезот во...

Детали за тешката сообраќајка: повредени четири лица, две потешко

Вчера, во полиција било пријавено дека на крстосницата од улицата Македонско-косовска бригада и Втора македонска бригада во Скопје се случила сообраќајна несреќа помеѓу „даеву...

Препорачано