Две лица загинаа, a неколку лица пренесени во болница: Страотни сообраќајни несреќи во близина на Сплит

Две тешки сообраќајни несреќи се случија денеска кај Сплит и Макарска. Две лица загинаа, а повеќе се повредени.

Полицијата соопшти дека во 14:20 часот на автопатот А1 се случила сообраќајна незгода и дека автомобилот се превртел на покривот.

„Патот е затворен за сообраќај од 14 часот и 30 минути. На местото на настанот се испратени сите служби за итна помош, пожарникари, полиција и итната медицинска помош“, соопштија од полицијата.

Полицијата подоцна соопшти дека едно лице загинало во несреќата.

Иако првите информации велеа дека во несреќата загинал возачот, далматинскиот портал неофицијално дознава дека загинало осумгодишно момче. Возачот, односно мајката и уште две деца се хоспитализирани во болница во Сплит.

– Во Унифицираното одделение за итни случаи на КБЦ се примени три лица повредени во сообраќајна несреќа. 48-годишен хрватски државјанин се здобил со повреди на повеќе органски системи.

Станува збор за тешки физички повреди, но пациентот во моментов е надвор од животна опасност – се наведува во соопштението.

Мотоциклист загина во Промајна

Полицијата ја информираше јавноста за уште една сообраќајка.

Во 14 часот и 30 минути на патот Д8, во местото Промајна, се случила сообраќајна незгода. Мотоциклистот загинал“, соопшти полицијата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде