Cилниот ветер носеше покриви и уриваше дрвја: Шест лица се загинати, а неколку повредени во силното невреме кое ја погоди Австралија

Силни грмотевици ги погодија источните држави на 25 и 26 декември, носејќи голем град, силен ветер и силен дожд.

Реките се поплавија, а силниот ветер однесе покриви и уриваше дрвја во некои од најтешко погодените области

Австралиската полиција соопшти дека најмалку шест лица загинале, а три се водат како исчезнати откако силно невреме со грмотевици ги погоди источните сојузни држави на Австралија за време на божиќните празници, оставајќи десетици илјади домаќинства во Квинсленд без струја.

Полицијата на Викторија и Квинсленд ја потврди смртта на шест лица, од кои најмладото е деветгодишно девојче за кое локалните медиуми објавија дека било однесено во поплавен одвод со атмосферска вода.

Полицијата ја продолжи потрагата по две исчезнати лица откако бродот на кој се наоѓале се превртел јужно од островот Грин во близина на Бризбејн. Тие бараат и 46-годишна жена која била однесена од поплавата северно од Бризбејн во Гампи.

Силни грмотевици ги погодија источните држави на 25 и 26 декември, носејќи голем град, силен ветер и силен дожд. Реките се поплавија, а силниот ветер однесе покриви и уриваше дрвја во некои од најтешко погодените области.

Метеоролошката канцеларија сè уште има предупредувања за помали поплави во источните држави и се најавува дека и натаму ќе врне дожд.

Државниот дистрибутер „Енергекс“ со седиште во Квинсленд во средата соопшти дека околу 86 000 домаќинства останале без струја по невремето.

Компанијата соопшти дека претрпела сериозни оштетувања на својата мрежа со повеќе од 800 далноводи во прекин и се очекува да бидат потребни денови за да се врати напојувањето на некои корисници.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде