Важна вест за пензионерите: Еве кога ќе се исплатат пензиите

Македонските пензионери нема да добијат пензија на 1-ви јануари во 2024 година.

Ова го соопштија од Министерството за труд и социјална политика.

Причина за тоа е, неработниот ден по повод Новата година.

Од министерството ги известуваат сите пензионери дека пензиите ќе се исплатат на 2-ри јануари.

Сите пензионери веќе на вториот ден од новата година ќе може да ги подигнат своите пензии од банкомат.

На 1-ви нема да работат ниту експозитурите на Банките.

Во 2023 година во дел од месеците Владата исплаќаше и порано пензии поради економската и ковид криза.

извор: 4news.mk

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде