Доктор Нико Беќаровски: Ете затоа сѐ почесто одиме на погреби, отколку на мекици

Доктор Нико Беќаровски од Клиниката за токсикологија со став околу аерозагадувањето кое подолго време му се случува на Скопје и зголемениот број на пациенти со вируси.

– Загадениот воздух драстично ја зголемува патогеноста, тежината на клиничката слика и прогнозата на двата најчести зимски вируси (Респираторен синцицијален вирус и вирусот на инфлуенца-грип).

Затоа да не Ве изненадува што овие денови сите кашлаат, имаат покачена температура и општа слабост, вели докторот. 

– Затоа сѐ почесто одиме на погреби, отколку на мекици.

Секој вложен денар во здрава животна средина, трикратно се исплаќа, само да има некој надлежен тоа да го разбере и сфати, напиша познатиот доктор во објава на својот фејсбук профил. 

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде