ТАЖНА ВЕСТ го потресе Балканот: Почина познатиот пејач

Салем Сихирлиќ, познат пејач на народна и народна музика од Босна и Херцеговина, почина на 8 јануари 2024 година во Мостар, на 65-годишна возраст, објавено е на веб-страницата на Здружението на граѓани „Народни оркестар“ Мостар.

„Драги пријатели, нашиот пријател, другар, ментор и почитуван член на оркестарот Салем Сихирлиќ не напушти, Салем, ти благодарам за секој совет, приказна, анегдота, идеја, а најмногу за секоја насмевка што ни ја подари, бидејќи секогаш несебично споделена среќа

Со тага во срцето изразуваме сочувство до семејството Сихирлиќ“, навеле на споменатата страница.

Пејачот имаше тежок мозочен удар во март 2023 година.

Неговите пријатели, колеги и следбеници на социјалните мрежи изразија длабоко жалење за загубата на еден од најбараните изведувачи на народна и народна музика во Босна и Херцеговина.

Салем Сихирлиќ ќе остане запаметен како талентиран пејач чии песни придонесоа за радост и забава на многу настани низ земјава“, изјавија на порталот Мостарски.ба.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде