Температурите се спуштија до -45, илјадници луѓе останаа без струја: Голема зимска бура со обилни снежни врнежи во САД

Голема зимска бура донесе обилни снежни врнежи во многу делови на САД, попречувајќи го патувањето и оставајќи илјадници луѓе без струја.

Невремето ќе биде придружено со силен арктички студ во текот на викендот, со температури околу -45 степени во некои области, јавува Би-Би-Си.

Речиси 25 сантиметри снег падна во Ајова, каде во понеделник започнуваат пратеничките групи за републиканските претседателски кандидати, поради што некои настани ќе бидат откажани.

Американската национална метеоролошка служба издаде предупредувања во речиси секоја држава, бидејќи денеска се прогнозира снег од Орегон на запад до Мејн на исток.

Повеќе од 70 милиони луѓе живеат во области погодени од метеоролошките предупредувања.

Поради екстремните временски услови, повеќе од 2.000 летови се откажани од петокот, од кои повеќето требаше да летаат надвор од Чикаго, според службата за следење летови FlightAvare.

Речиси 200.000 луѓе останаа без струја од петокот вечерта, а Мичиген и Висконсин беа најтешко погодени.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде