Пендаровски: Илинка Митрева даде свој автентичен печат на македонската политика

Илинка Митрева даде свој автентичен печат на македонската внатрешна и надворешна политика, со што се вгради во современата македонска држава, напиша на Фејсбук претседателот на државата, Стево Пендаровски, по повод cмртта на поранешната шефица на дипломатијата и пратеничка Илинка Митрева.

– Како долгогодишен пратеник во Собранието, претседател на собраниската Комисија за надворешна политика, шеф на македонската собраниска група за соработка со Европскиот Парламент и особено како министер за надворешни работи, Митрева даде голем придонес кон европските и евроатлантските интеграции на нашата држава, истакна претседателот.

Нема зборови што ќе ја надоместат големата загуба за семејството и пријателите, додава Пендаровски во објавата, верувам дека нејзиното дело ќе продолжи да живее во спомените на македонските граѓани.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде