Тpaгедија: Се yрнал тунел врз него – едно лице го загyби животот, повредени и двајца работници во тешка неcpеќа во Босна

Во Полициската станица Невесиње било пријавено дека се yрнал тунелот „Зови До“ во Џинова Махала во Невесиње, во Република Српска.

Во несреќата загин ало лицето со иницијали А.Ѓ.

Двајца повpедени работници се извлечени и сместени во 6олницата Невесиње.

Дежурниот обвинител на Окружното јавно обвинителство Требиње заедно со полициските службеници од полициската управа Требиње ќе изврши увид на лице место кога ќе се исполнат условите за истрагата.

За дополнителни информации за настанот е одговорно Окружното јавно обвинителство во Требиње.

Слична содржина

Најмалку 17 лица загинаа, а неколку беа повредени при лизгање на земјиштето предизвикано од обилните дождови во Непал

Најмалку 17 лица загинаа, а неколку беа повредени при лизгање на земјиштето предизвикано од обилните дождови во оддалечените планински области на Непал, соопштија локалните власти.

Операцијата за пребарување и спасување започна рано утрово. Спасувачите извлекле 17 тела од три локации во областа Ахам, изјави локалниот претставник Дипеш Ријал.

„Извлековме единаесет луѓе кои беа живи закопани во калта, од кои на тројца им е потребна медицинска помош поради сериозни повреди“, изјави Ријал за ДПА.

„Ќе го утврдиме бројот на оштетените куќи и ќе почнеме да испраќаме пакети со помош по завршувањето на спасувачката операција“, додаде тој.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде