Внимавајте кога купувате огревни дрва: „Продавачот ми наплати 5,5 метри дрва, а кога дојде човекот кој ги сечеше ми го кажа ова“

Продавачот ми наплати за 5,5 метри дрва, дојде човекот да ги исече и го виде ОВА: Жената и го почастила, а тој ја И3MAMИЛ вака.

Внимавajте луѓе, се прават измами со дрвата.

На социјалната мрежа Твитер се појави твит од корисничка која им се пожалила на следбениците дека ја измамил продавач на дрва кој и наплатил 5,5 метри, но и испорачал едвај четири.

– Лик ни донесе дрва во селото. Ни наплати за 5,5 метри, човекот што дојде да исече вели дека овде има едвај четири метри.

Ако некој продава дрва, еве ме мене, на кого можеш да му наплатиш 1000 евра за десет метри, а да скратиш два метра.

Добро плаќам, плус частам, плус глупава сум. Добитна комбинација – напиша таа во твитот и почна лавина од коментари.

– А по која цена плативте метар кубен? Понекогаш ми се чини дека е подобро да се купат брикети, сложени, одмерени, на палета, тоа е скапо, но во однос на вакви kpадци – праша еден корисник во коментар, а авторот одговори:

– 9.000 беше метар, иако денес човекот што дојде да ги сече ми рече дека ги купил за 8.000 и дека дрвата се подобри од моите.

Нејзината приказна ги поттикна корисниците на Твитер да ги споделат своите непријатни искуства со продавачите на дрва.

– На мене и на брат ми, кога бевме деца, една лик ни донесе дрво. Не виде двајца сами и не фрли во каналот. Кога тато дошол дома, веднаш знаел колку е часот.

Беа 8 метри, а платено за 10. Затоа кога купува, ги редеше нивните 10 на 9 и бара уште еден метар – пишува во еден од коментарите, додека другите корисници ја советуваа на што треба да внимава кога купува дрва.

– Ако е можно, добронамерен совет – следниот пат замолете го да ви ги нареди дрвата кога ќе ги растовари, па измерете ги.

Или побарајте некој да го направи тоа наместо вас. Купувајте само зачинето дрво, т.е. кои се долги околу еден метар.

Пожалете се сега ако сте сигурни дека сте измамени и ако имате информации за контакт – напишал корисникот, а авторот одговорил:

– Ви благодариме за советот. Донесоа дрва во темница, нема улични светилки во селото. Растоварија и пречкртаа сè, конецот беше рамно нареден еден врз друг;

– Не си глупа, но не си упатена во темата, а немаше избор. Кога тогаш ќе добие ќотек, затоа што не те зафркнал само тебе, а прашање е моментот кога оваа ситуација околу централата која моментално му оди во прилог ќе го удpи по глава и тоа буквално ќе го удpи.

– Добронамерен совет: два обични штипки забиени во земја и помеѓу онолку метри колку што нарачавте. Кога ќе дојдат, кажете „момци, се собира“. Ако дојдат по стемнување, вратете ги назад.

– Ви благодариме, ова е очигледно разработена шема – гласеа дел од коментарите.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде