ЕВРОПА Е ВО ОПАСНОСТ ПОРАДИ ОВАА ЖЕНА! Европската Унија се плаши поради изборите во оваа земја

Италијанскиот публицист укажува на опасноста за Европа доколку победи Џорџо Мелони.

Роберто Савијано, италијански публицист, вели дека Џорџо Мелони е опасност за демократската рамнотежа во Европа. Нејзиното раководство изгледа спротивно од она што и треба на Италија – и не само во овој тежок момент.

„Опасноста за Европа се јавува затоа што Италија отсекогаш била лабораторија: таа ги навестувала кризите на другите земји.

Италија го имаше Мусолини пред Хитлер и левичарската екстремистичка Црвена бригада пред да се појави „Action Directe“ во Франција, а потоа следеше фракцијата на Црвената армија во Германија.

Италија го имаше Берлускони пред САД да го добијат Трамп. И по години на погрешно владеење на Берлускони, Италија го создаде Движењето пет ѕвезди, првата популистичка партија предводена од комичар.

Планот пет ѕвезди беше политичко нарушување , често без размислување за последиците“, пишува тој во својот авторски текст за британски Гардијан.

Според него, морална и економска инспирација на Џордија Мелони е Виктор Орбан, човекот кој во последните години ја уништи опозицијата во Унгарија и го постигна легитимитетот со вооpyжување на народниот консензус.

„Тој обезбеди минливо чувство на безбедност, но Унгарците скапо платија за тоа во форма на економска нестабилност и, пред сè, губење на нивните права.

Европскиот парламент на почетокот на овој месец објави дека Унгарија повеќе не може да се смета за целосна демократија Изборите се одржуваат, но европските норми и демократски стандарди систематски се игнорираат до тој степен што Унгарија сега е „изборна автократија“, пишува тој.

Посочува дека парот своите состаноци ги рекламирал со пријателски селфи на социјалните мрежи.

„На крајот на краиштата, тие пеат од истата социјално конзервативна химна за абортусот, ЛГБТ правата и миграцијата. Тие имаат заедничка цел: општества засновани не на индивидуални права гарантирани со европското право, туку на суверен авторитаризам.

Дури и неодамнешниот извештај на економското надзорно тело на унгарскиот парламент, кој предупредува дека зголемувањето на бројот на дипломирани жени и застапеноста на жените во работната сила ги става мажите во неповолна положба, го загрозува растот на населението и економијата, не ја натера Мелони да се запраша за нејзината поддршка за Орбан.

Згора на тоа, ентузијазмот што го покажува за економската политика на Унгарија, особено за нејзиниот рамен данок, ја издава нејзината наивност и треба да го вклучи алармот за финансискиот колапс во Италија. Во нејзината поддршка за луѓето како Орбан, гледаме каква реална опасност претставува Мелони“, пишува тој.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде