На Путин мy се заканyва поpаз – Тој нема да биде нитy од Укpаинците, нитy НАТО, туку нешто соcема дрyго!

Владимир Путин не разбра три важни работи и сега тоа доаѓа за наплата.

Сериозните набљудувачи не се изненадени од веста дека режимот на Путин во последните години инвестирал огромни суми пари, веројатно стотици милиони евра, за да ја финансира својата пропаганда на Запад.

Напротив, од некои политички партии во Европа, од левицата и десницата, од медиумите и невладините организации до пацифистичките феминистки, во јавните изјави можеше да се види чистиот ракопис на пропагандата на Путин на Запад.

Можеме да го сумираме во седум точки:

 1. Негирање на украинскиот суверенитет врз целата национална територија, затоа што, на пример, Крим сепак им беше даден на Украинците, а тука е и колевката на руското православие;
  Да ја претстави Украина како американски пион во геополитичка шаховска игра, како што самиот Путин рече дека „НАТО ќе ја брани Украина до последниот Украинец“;
  Да се ​​сугерира дека Русија била испровоцирана од НАТО;
  Тврдејќи дека САД не се подобри од Русија;
  Во согласност со горенаведеното, тие ги прикриваат вистинските цели на Путин во одлуката за инвазија на Украина и за се го обвинуваат Западот, како жената која беше силувана затоа што носеше мини здолниште;
  Апсурдно е да се тврди дека Русија е заинтересирана за дипломатско решение, кога тоа не е, туку за воено;
  Тврдењето дека попуштањето пред руските барања, легализирањето на окупацијата е начин да се запре војната.

Веќе на почетокот на руската инвазија, украинскиот историчар Тарас Билоус им се обрати на руските пропагандисти на Запад и го објави „Писмо од Киев до западната левица“. Текстот на Билос беше особено брутален кон левицата, која во име на антиимперијализмот завршува со поддршка на авторитарни режими, минимизирајќи ја нивната одговорност, па дури и нивниот криминален карактер.

Затоа, оваа левица не го проблематизира Путин, туку „домашните непријатели“ кои се всушност вистинскиот проблем, а не Путин: НАТО и САД.

Во својата критика, Билоус ја цитира и британско-сириската активистка Лејла Ал Шами, која во 2018 година зборуваше за „антиимперијализмот на идиотите“ за оној дел од западната левица и „суверените“ подмачкани со руски пари кои дојдоа да го поддржат диктаторот. Асад во име на – антиамериканизмот, пишува Ивица Школа за слободна Далмација.

Мојот скромен придонес за „идиотски антиимперијализам“: Овој познат нов светски поредок е организиран според принципот на империја. Има три. Едниот е Американец, другиот е Русин и третиот Кинески. Исламскиот свет е приказна за друг текст. Затоа, изберете во која империја повеќе сакате да живеете…

После тоа, украинската феминистка Тамара Злобина ги критикуваше различните феминистички апели што се појавија во Европа. Злобина пишува: „Сите овие апели звучеа како ‘ние сме против војната! Војната е лоша. Ниту една од „сестрите“ не помислила да се консултира со украинските феминистички „сестри“ кога ги пишувала овие изјави. Феминистичка „солидарност“.

Путин ќе се победи себеси затоа што мешајќи самоизмама и пропаганда, не разбра три „банални“ работи.Прво, земјите од поранешниот Варшавски пакт, општо Источна Европа, слободно избраа да бидат дел од Западот.

Не се работи за проширување на НАТО, ама Путин не разбира дека сите бегаат од него како смрдеа од септичка јама. Путин го проширува НАТО, па Шведска и Финска се приклучија на НАТО по неговата „специјална воена операција“.

Путин или не сакаше, или не може да ги види овие три реалности. Причината за тоа е што е болен. Оваа болест се нарекува алохронија или не-истовремено време. Путин живее во времето на СССР, кога Русите користеа тенкови за да ги решат нивните криминални империјални злосторства во Варшавскиот пакт. Но, ова е друго време, не Будимпешта 1956, не Источен Берлин 1961, не Прага 1968. Ова е Украина 2022. И ако не страдаше од алохронија, Путин немаше да го направи овој самоубиствен потег, ниту пак Милошевиќ во Хрватска во деведесеттите.

Извор: Мондо.рс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде