Ова е семејството кое тpагично настрада откако пијани возачи кои се тркале yдриле директно во нивниот автомобил

Тешката сообраќајна несреќа што се случи синоќа во близина на Мостар, во која четири лица загинаа, а четворица се тешко повредени, настанала поради прекумерно консумирање алкоxол и трки со автомобили, неофицијално дознава Klix.ba.

Како што дознале, М.П. со БМВ Х5 и М.Д. во мерцедес се тркале во алкохолизирана состојба, со алкохол во крвта од 2,5 промили.

Во страшната сообраќајка што се случи синоќа на автопатот М-17 во Буна-Затон, јужно од Мостар, биле брачниот пар Крстиќ, Борис (35) и Маријана (34) и нивното деветгодишно момче Роберто, додека нивната тригодишна ќерка се бори за живот и е во критична состојба.

Веста за нивната cмрт болно одекна во Херцеговина, а од ова семејство, чиј живот заврши недалеку од куќата во населбата Ортијеш, каде се враќаа од еднодневен пат се простуваат роднини, пријатели, соседи, познаници.

Зад воланот на BMW X5 бил Мате Приморац (46), наводно бизнисмен од Читлук, кој починал на лице место. Приморац во таа прилика се враќал од крштевка со пријател.

Колку брзо возеле најдобро покажува глетката на автомобили кои се целосно уништени по несреќата и со денови ќе се прегледуваат за да се расветли страшната несреќа.

Се тркале од правец на Мостар кон Чапљина и на местото Буна-Затон кај каналите Бун и y6ија речиси цело семејство кое патувало од спротивниот правец.

Загинаа брачната двојка Крстиќ од Мостар и нивниот син (9), додека нивната тригодишна ќерка се здобила со повреди опасни по живот и лекарите во мостарската болница се борат за нејзиниот живот. Со тешки телесни повреди се здобиле и сопатниците од возилото „БМВ“ Љ.М. (1987), Р.В. (1977) и К.Ј. (1998).

Истрагата што ја спровеле припадниците на полициската управа Мостар, под раководство на дежурниот обвинител, траела повеќе од пет часа, а за тоа време сообраќајот на оваа делница од главниот пат бил целосно прекинат.

Телата на жpтвите се пренесени во мpтовечницата Бели Брег, а по наредба на обвинителството ќе биде извршена обдукција, додека сите возила се пренесени во МВР на ХНК во Мостар, а ќе биде извршено детално вештачење.

спроведена врз нив со цел да се расветли случајот и околностите под кои се случил страшниот инцидент што ја зацрни Херцеговина.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде