(Видео) Паѓаше град со големина на јаболко: Силно невреме попладнево направи пустош во делови од Србија

Силно невреме во текот на попладневните часови го зафати Чачак.

Дождот кој непрекинато паѓаше повеќе од триесет минути на повеќе градски улици остави поплава, а во некои делови од градот се активираа и поројни потоци.

На територијата на нашиот град наврна големо количество дожд, а поради обилните врнежи водата остана на улиците каде што беше блокирана канализационата мрежа на аголот од улиците Радише Поштиќ и Учиќа Мариновиќ.

Во близина на основното училиште „Вук Караџиќ“ имавме формирање на езеро, а поголема количина на вода е забележана и на улицата Даниче Марковиќ – изјави за РИНУ Братислав Зечевиќ од секторот за цивилна заштита на Град Чачак.

На местата каде што се формираа критичните точки по обилните врнежи се испратени општински екипи со цел да се исчисти отпадот кој ја затна канализациската мрежа и водата се повлече.

Ништо не оставивме на случајноста, она што не радува е што после навистина обилни дождови и облаци и толку многу дожд немавме многу проблеми, па затоа оние критични точки кои им правеа проблеми на граѓаните и по мали врнежи имаат е поправен.

Београдска и улица 66 во населбата Атеница Чачак до сега беа критични точки каде што не можеше ни кола да се вози, сега нема ни капка вода, па каде што се појавуваат критични точки веднаш ги решаваме, додаде Милан Бојовиќ. , директор на ЈП Градац Чачак.

Во руралното подрачје не се забележани поголеми штети освен излевање на мали поројни потоци.

Во Чуприја паѓаше и град:

Во јагодинското село Бунар падна град со големина на орев, но и јаболко:

Републичкиот хидрометеоролошки завод во текот на претпладнето предупреди дека на територијата на Србија се очекуваат локални грмежи и лошо време.

Од РХМЗ посочија дека во текот на денот за кратко време може да наврнат над 20 мм дожд, а во зоната на врнежи ќе има град и силен или бурен ветер.

Видеа од силното невреме можете да погледнете ТУКА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде