Внимавајте: Фејсбук ќе ви го избрише профилот ако сте го направиле ова

Фејсбук, по извештајот на интернет порталот „Motherboard“ отстранил голем број профили и страници кои огласувале и продавале броеви за социјално осигурување,

адреси, броеви на телефони и наводни броеви на кредитни картички, објави Ројтерс.

„Постовите кои содржат информации за броеви за социјално осигурурвање или кредитни картички на Фејсбук не се дозволени и ние ги острануваме кога ќе удивиме дека постојат“, кажал портпаролот на најголемата светска друштвена мрежа.

Фејс со години чувал украдени идентитети.

„Motherboard“ извести дека хакери се огласувале на приватни пораки на друштвената платформа и дека Фејсбук со години ги држел украдени тие идентитети.

По извештајот,акциите на Фејсбук паднаа за 3,8 отсто.

Како што пренесува Хин, по скандалот со британската фирма „ Cambridge Analytica“ која дошла до приватните податоци на милиони корисници на Фејсбук, технолошката компанија е под лупа поради заштита на корисниците.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде