Xopop во Македонија: Татко си го y6и тримесечното бебе

Oсновното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против 44-годишник,

кој при вршење семејно насилство го лишил од живот сопственото дете, со што сторил кривично дело – Убиство од член 123 став 2 точка 2 од Кривичниот законик.

Од ЈО информираат дека ноќта меѓу 25 и 26 септември, додека осомничениот бил во домот со четири малолетни деца, меѓу кои и тримесечниот син, започнал да го удира детето со раце и нозе по главата и телото.

На тој начин му нанел повеќе повреди кои предизвикале кpварење во черепната празнина, како резултат на кои тримесечното бебе починало.

-Бидејќи постојат околности кои укажуваат на опасност осомничениот да се даде во бегство за да го избегне кривичниот прогон, можност тој да се обиде да влијае врз сведоците,

па дури и да го повтори кривичното дело, надлежниот јавен обвинител до судијата на претходна постапка достави предлог за определување мерка притвор, известуваат од ЈО.​

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде