Страшни сцени од Хрватска: Силното невреме ја поплави Риека (Видео)

Силно невреме ја погоди Риека. Поплавите од вода и кал ги кренаа шахтите, а сообраќајот по патиштата беше поплавен.

Реката е надојдена, јави репортерката на ТВ Дневник Нова, Катарина Јусиќ.

Водата ја покри Риека Корза. Невремето го зафати градот околу 18 часот и 30 минути, автомобилите се заглавија на улиците преплавени со вода, шахтите излетаа во воздухот, а еден човек за малку ќе настрадаше под налетот на поројот.

Вистинската драма се одвивала на улицата која води до Шкољиќ, самиот центар на градот.

„Тоа е улицата Фрање Рачко, се спушта надолу кон центарот на градот. Човекот одеше и додека беше надолу, водата го повлече“, вели читател за ДНЕВНИК.хр.

„Под налетот на поројната вода се тркалаше по улицата педесетина метри и застана под комбето. Кога се обидел да стане, поројот го повлекол под комбето“, додала таа.

„Потоа дојде друг човек и го извлекуваше десет минути. Видовме што се случува и повикавме брза помош, не знам дали човекот е повреден“, рече таа.

Хрватски „Нови Лист“ доцна синоќа објави драматична снимка од центарот на Ријека по силното невреме кое го зафати градот.

Пожарникари и граѓани извлекуваа деца од поплавена игротека во која биле при налетот на поројниот дожд кој предизвика поплави во градот. При ваквото невреме игротеката почнала да се полни со вода.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде