Голем шок: Украина станува членка на НАТО, Зеленски објави само под кој услов е можен дијалог со Русија!

Украина аплицира за членство во НАТО, објави пред малку украинскиот претседател Володимир Зеленски на неговата официјална Фејсбук страна.

– Де факто веќе го пробивме патот кон НАТО.

Де факто веќе докажавме почитување на стандардите на Алијансата. Тие се реални за Украина – реални на бојното поле и во сите аспекти на нашата интеракција.

Си веруваме едни на други, си помагаме и се заштитуваме едни со други. Ова е Алијанса.

Де факто. Денес Украина аплицира за да го направи ова де-јуре. По постапка која одговара на нашата важност за заштита на целата наша заедница. По брза нарачка .

Ние го правиме нашиот дефинирачки чекор со потпишување на апликацијата на Украина за влез во НАТО на брза помош, рече Зеленски.

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг денеска ќе одржи вонредна прес-конференција со почеток во 18.00 часот.

Набрзо Зеленски и уште еднаш се огласи на социјалните мрежи најавувајќи дека договор со Русија е можен, но само со друг претседател.

„Само што заврши состанокот на Советот за национална безбедност и одбрана. Го имаме решението.

Првиот е само начинот на зајакнување на Украина и протерање на окупаторите од целата наша територија враќа мир. Ќе поминеме наваму.

Второ – Украина беше и останува лидер во напорите за преговори. Нашата држава отсекогаш ѝ нудеше на Русија да се согласи за соживот на еднакви, фер, достојни и фер услови Очигледно, со овој руски претседател е невозможно. Не знае што е достоинство и чесност. Значи спремни сме за дијалог со Русија, но веќе со друг претседател на Русија.

И трето – мора да го евидентираме правно сето она што веќе сме го постигнале всушност. Токму во Украина се одлучува судбината на демократијата во соочување со тиранијата“, стои во последното негово обраќање.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде