Вонредна вест: Вечерва е y6иен Радоје Звичер

Лидерот на кавачкиот клан Радоје Звичер вечерва нешто по 20 часот е y6иен во Панама, потврди „Блиц“.

Како што дознава „Блиц“, за неговата ликвидација се информирани истражните органи на Србија.

Сепак, официјални податоци според протоколот треба да даде Европол. Тој бил y6иен во куќа во Панама. Претходно, и Република.рс објави дека Звичер е y6иен.

Водачот на кланот „Кавак“, Радоје Звичер, важи за еден од најголемите швеpцери на kокаин во светот.

За прв пат се споменува во 2017 година.
Неговото име за прв пат се појави во јавноста во декември 2017 година, кога на Јутјуб беше објавено 15-минутно видео со детални информации за „Кавачкиот клан“, водачот на оваа група и неговите членови.

Тогаш беа откриени детали кои не беа спомнати во јавноста и се поврзани со кpиминалните активности на овој клан, како и имињата на земјите во кои дејствуваат и лажните идентитети кои ги користат.

Видеото за првпат го открива фактот дека Швајцарецот, кој е познат како водач на „кавачкиот клан“, користи туѓ идентитет и дека слободно патува низ Европа под името Јосип Бабиќ.

Водачот на кланот „Кавачки“, кој важи за еден од најголемите шверцери на kокаин во светот, во март не бил пронајден во неговата куќа во населбата Кавача во Котор.

Црногорската полиција упадна во неговата куќа на 28 март. Неговото бегство се совпадна и со откривањето на холандската полиција, која, разоткривајќи ја дистрибуцијата на kокаин во областа на скандинавските земји и следејќи ги рутите, дошла до „барот“ и планот за лиkвидација.

Во таа прилика беше разоткриен план за y6иство на Милиќ Миња Шаковиќ од Подгорица, кој е осомничен дека учествувал во ликвидацијата на лидерот на навивачите на Партизан, Александар Станковиќ, познат како Сала Мутави, кој додека бил жив му бил пријател и газда на Веља Невоља.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде