Поплавени објекти, хаос во сообраќајот, спасувачките екипи на терен по силното невреме кое погоди делови на Словенија

Обилните врнежи во петокот предизвикаа проблеми низ Словенија, поплавувајќи неколку патишта и предизвикаа неколку одрони, јави денеска словенечката агенција СТА.

Патот за Чрнивец на северот од земјава е однесен, додека на југозапад свлечиште уништи куќа во општина Хрпеље-Кожина.

Бројни реки, меѓу кои Љубљаница и Крка, се излееа од своите корита и може да продолжат да поплавуваат и денеска, пренесува СТА.

Спасувачките екипи интервенирале 36 пати во 21 општина, од кои 13 само во областа Љубљана, соопшти Националната управа за цивилна заштита и помош при катастрофи.

Во областа Љубљана, пожарникарите мораа да испумпуваат вода од станбени згради, здравствен дом, спортски објект, ресторани, деловни објекти и засолништа во станбени згради.

Пожарникарите им помогнаа на жителите да ги заштитат своите домови со вреќи песок и доставување пумпи.

Според податоците на Националната агенција за животна средина, реката Љубљаница се излеала и ги поплавила околните места.

Нивото на водата треба да почне да опаѓа со наближувањето на вечерта, а во понеделник се очекува реката да се врати во својот тек.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде