Полицијата приведе баба која продавала печурки на пазар и ЗАТPУЛА 7 лица во соседна Србија

Баба продавала печурки на пазар при што затpула седум лица во Србија. Бабата сега е приведена.

Полицијата во Шабац ја уапсила М.Г. (72) од местото Чуковина, каде седум лица се затруле откако купиле печурки на пазарот од неа.

Таа била задржана во полиција 48 часа и ќе биде сослушана во Основното јавно обвинителство во Шабац, објавија српските медиуми.

Полицијата запленила и одредена количина печурки, кои ќе бидат анализирани.

Првиот пациент со симптоми на труење во болница се пријавил во средата, друг во петокот, а потоа дури петмина.

„Отровната баба“, како што ја нарекоа секој ден продавала печурки па покрај луѓето кои завршиле на лекување во Белград, вознемирени се и другите кои пазареа со неа.

Седуммината затруени, од кои најмладиот имал 33 години, прво биле примени во болницата во Шабац, а потоа префрлени во Белград.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде