Познатиот метеоролог открива: Еве кога да ги очекуваме првите врнежи од снег

Прогнозата на метеорологот Иван Ристиќ од Србија:

По сончевиот период и високите температури кои се забележани деновиве, на почетокот на третата декада од септември се очекуваат врнежи од дожд кои нема да траат долго бидејќи веќе првите денови од октомври носат стабилизирање на времето.

– Самиот крај на септември и почетокот на октомври ќе донесат стабилизација на времето и таканареченото Михаелмас лето, свежи утра со многу сонце и максимални температури околу 25 Целзиусови степени.

Во втората половина на октомври времето е сè поесенско, се помалку сонце и се повеќе облаци кои можат да донесат дожд, а на планинските врвови првите снегулки.

Во одредени денови сливовите и котлините се магливи. Минималната температура во овој период ќе биде од 5 до 10 Целзиусови, а максималната од 15 до 20 Целзиусови степени – вели Ристиќ.

Едно од најжешките лета во ЕвропаТоплотните бранови што ја погодија Европа беа без преседан во поновата историја и, за жал, само во Шпанија однесоа околу 1.000 животи.

Западна Европа доживеа еден од најинтензивните јунски горештини досега, а топлотниот бран продолжи со пократки паузи во јули и август. Во најтоплиот дел од летото, температурите ги достигнаа највисоките вредности досега забележани од Португалија до Франција до Обединетото Кралство.

Податоците од Европската опсерваторија за суша покажуваат дека повеќе од 60 отсто од континентот се соочиле со суша во јули.

Сушата ги погоди сите аспекти, од производството на енергија до земјоделството, речниот транспорт, трговијата и користењето на водата. Нискиот водостој ги погоди некои од најбогатите реки како По, Темза, Дунав итн.

Пожарите низ Европа беа голем проблем како резултат на долготрајната суша.Србија е една од земјите кои поминаа подобро, немаше големи шумски пожари, што укажува дека имало доволно врнежи јужно од Сава и Дунав.

Најголеми проблеми кај нас предизвика сушата во одредени делови на Војводина, каде приносите на пченката и на некои други култури се значително помали од вообичаените.

Првиот снег во ноември

Според метеоролозите, првото силно заладување и снег во пониските предели може да го очекуваме на почетокот на ноември.

– Кон крајот на октомври и почетокот на ноември со засилената Кошава од исток пристигнува студен воздух кој во првата деценија на ноември може да го донесе првиот снег во пониските предели.

Ноември претежно тмурен кон средината на месецот магливо, очекуваат околу 14 дена со врнежи и околу 60 литри дожд на метар квадратен.

Минималната температура ќе биде од 0 до 8 Целзиусови, а максималната од 6 до 14 Целзиусови степени – посочува тој.

Извор: Курир.рс

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде