Јавноста на нозе: Баба продавала отровни печурки. Десет лица хоспитализирани

Јавноста се крена на нозе поради случајот со труење со вештачки печурки во Шабац. ВМА денеска соопшти дека се примени уште четири лица поради истите симптоми како шесте лица кои вчера беа хоспитализирани.

Марија Г.(72), постара жена која е одговорна за продажба на вештачки печурки, вчера е уапсена. Едно лице кое наводно ја познава „отровната баба“ откри за каква личност станува збор, пишува „Нова С“.

„Марија е чудна личност, оди со два стапа, но тоа не ја спречува да оди во шума и да бере печурки, кои потоа ги носи на пазар и ги продава. Таа не продавала на тезга, туку седела кај портата Дури и се пофалила на Ќуковина дека продала печурка за 75.000 динари, не знам навистина дали е тоа вистина“, ја започнува соговорникот приказната за „отровната баба“.

Наводно, Марија берела и други работи освен овошје. Излегла на пазар и продавала, иако наводно не била финансиски загрозена.

„Синот и е голем човек, има среќа и со снаата. Ќерка и се омажи во соседното село. Има и внук кој работи во Шабац. Немаше потреба да прави ништо, туку сакала да си го заработува динарот и се фали колку заработила. Синот понекогаш ја возел со автомобил до Шабац, а таму таа со такси до пазар. Еве што си направи и себеси и на другите“, додава соговорникот.

Според локалните жители, Марија обично продавала печурки во петок, а неодамна ја виделе како излегува од шумата со две кеси полни со печурки. Наводно подоцна ги продавала на пазарот.

„Собра и некои шарени, со црни дамки. Не знам дали воопшто знае кои се отровни, а кои не. Денеска околу 11 дојдоа инспекторите во селото и прашаа каде живее Марија. Отидоа во нејзината куќа, ја ставил во автомобил и се упатил кон Шабац“, соговорникот завршил со приказната.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде