Силно невреме во Гостивар: Пороен дожд, грмежи и град со големина на лешник

Гостивар попладнево го зафати силно невреме со пороен дожд, грмежи и град со големина на лешник, пренесе Гостивар прес.

Бурата почна околу 14 часот и 15 минути и по половина час се уште трае.

Интензивните поројни врнежи ги полнат улиците со вода. Граѓани пешаци кои се најдоа затекнати од невремето побрзаа да се сокријат на безбедно најблиску што можат, а возачите да се снајдат до првото паркинг место.

УХМР најави дека нестабилно време со пороен дожд, грмежи и засилен ветер владее и утре (петок), особено во попладенвните часови.

Локално ќе има поинтензивни процеси во форма на невреме со пообилен дожд за кратко време, силен ветер и услови за појава на град.

Фото: ТУКА

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде