Со „шкода“ излетале од патот и удриле во дрво: Ова се братот и сестрата кои загинаа во страшна сообраќајна несреќа кај Врњачка Бања

Во тешка сообраќајка што во понеделникот околу 16 часот се случила на локалниот пат Гоч – Врњачка Бања загинале Ненад Г.(62), неговата сестра Радојка Р.(74) и нивната другарка Нада Г.(61) од Бачка Топола, додека трет сопатник Љ.Ј. П.(61) е тешко повреден.

Како што пренесува српски Курир, братот и сестрата неодамна дошле од странство и со другарите заминале на обиколка на родната земја. Кобниот ден ја напуштиле Војводина.

Пријателите Нада и Рада беа неразделни кога Рада се врати во Бачка Топола и често патуваа заедно.

Така прво отидоа на север од државата, а потоа сакаа уште малку да обиколат и да одат во Врњачка Бања, за жал загинаа на пат до таму – вели изворот на Курир.

Несреќата се случила на местото викано „Шиљати камен“ кога возачот на „шкода рапид“ изгубил контрола над автомобилот, излетал од патот, а потоа силно удрил во дрво.

На пат кон болница починале Ненад Г. и неговата сестра Радојка Р., а Нада на лице место.

Тешко повреден Љ.Ј. П. најпрво бил пренесен во болницата во Краљевац, од каде потоа бил пренесен во КЦ Крагуевац.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде