ВОНРЕДНО! Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ не е против уставни измени

Премиерот Димитар Ковачевски е задоволен од лидерската средба со претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски со оглед на фактот што се променил ставот на лидерот на опозицијата.

Мицкоски му посочил на Ковачевски дека не е против влезот на Бугарите во Уставот, открива премиерот.

Мицкоски ова го потврди и во своето обраќање пред медиумите посочувајќи дека прифатил да учествува во широка коалиција со СДСМ и на уставни измени кои би се спровеле откако ќе влеземе во Европската Унија, а единствен услов кој го поставил Мицкоски е ДУИ да биде надвор од таа Влада.

„Разговаравме за предлози кои што ги даде Ковачевски, од кои би издвоил еден: тој предложи да во рамките на парламентот отпочне дискусија и се отвори, се изгласа потребата со 2/3 за промена на Уставот, а потоа да биде формирана Влада во која од десетте ресори кои ги менаџира СДСМ,

пет да бидат дадени на ВМРО-ДПМНЕ, да бидат завршени уставните измени, да отпочне процесот на преговори за кои пред една година не убедуваа дека е почнат, а потоа да бидат затворени 1,2,3 поглавја зависно од брзината, а таа Влада да оди на парламентарни избори.

На оваа понуда беше даден одговор: во ред, ја разбирам понудата и за истата го имам следниот став. ВМРО-ДПМНЕ е подготвена да влезе во Влада со СДСМ, но без учество на ДУИ во таа Влада“, кажа Мицкоски.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде