Нема да ви се верува: Погледнете какви се цените на овошјето и зеленчукот во Грција

Започна сезоната на одмори, а традиционално Србите најчесто ја избираат Грција како дестинација за летен одмор, која е и најевтина и најпосакувана и за нашиот народ со оглед на близината.

На популарната Фејсбук група, „Грчка инфо“ која ги собира љубителите на Грција, еден наш сограѓанин сподели слика од цените на овошјето и зеленчукот во Паралија.

Како што гледаме на фотографијата, килограм домати, свежи кајсии, нектарини и банани чини едно евро.

Од друга страна, едно евро чини и поголемо парче лубеница, додека килограм цреши е поскапо за уште едно евро.

Жената се осврна и на цената на маслиновото масло во продавниците, која варира од 26,85 евра за три литри до 29,99 евра за четири.

Под овој пост, коментарите експлодираа.

„Паралиа е мајка“, „Ќе се онесвестам, цените се сосема реални и не напумпани“, „Браво Грци, ова фер“ – ова се само дел од нив, пренесува Фактор.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде