Вонредна вест: Уапсен Доналд Трамп

Поранешниот американски претседател Доналд Трамп пристигна пред судот во Мајами за да се соочи со федералните обвиненија. Тој повторно беше официјално уапсен.

Тој е обвинет за незаконско задржување доверливи документи и лажење на службениците кои се обиделе да ги вратат, но Трамп останува на исказот за својата невиност и вети дека ќе ја продолжи кампањата за изборите во ноември 2024 година.

Трамп е првиот поранешен претседател кој се соочува со кривични пријави, но правните експерти велат дека тоа не го спречува да се кандидира за функцијата или да ја преземе функцијата претседател дури и ако е осуден.

Алина Хаба, адвокатка и портпаролка на Доналд Трамп, застана во одбрана на поранешниот американски претседател пред судот во Мајами.

„Одлуката да се обвини Трамп и да се затворат очите пред другите е симбол за корупцијата што ја имаме овде“, рече Хаба, повторувајќи ги тврдењата на Трамп дека обвиненијата се политички мотивирани.

„Ние сме на пресвртница во историјата на нашата нација. Ова е насочено гонење“, рече таа. Иако Хаба е адвокатка на Трамп, таа не го застапува во овој случај.

Пред судот беше обвинет и поранешниот помошник на Трамп, Волт Наута (40). Според обвинението, Наута заедно со својот шеф преместувал и криел кутии со доверливи информации, пред и по претресот на Мар-аЛаго. Тој е обвинет и за давање лажни и погрешни изјави на ФБИ.

Тој се соочува со шест обвиненија за кривично дело, вклучувајќи заговор за попречување на правдата, прикривање документ или запис, прикривање документ и прикривање документ во федерална истрага. Секое обвинение „носи“ затворска казна од 20 години.

Другите две обвиненија, шема за прикривање и лажна изјава и претставување, предвидуваат казни од пет години затвор. Севкупно, тоа би било 90 години затвор за Науто. Стенли Вудворд, адвокатот на Наута, влегол во судницата одвоено од неговиот клиент.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде