СТРАШНО НЕВРЕМЕ: Тројца загинати, стотина повредени, над 200 куќи уништени во вчерашното торнадо во Тексас

Бројот на жртвите од торнадото што вчера го погоди градот Перитон во американската сојузна држава Тексас се искачи на три лица, а бројот на повредени е меѓу 75 и 100, јави телевизијата Ен-Би-Си, повикувајќи се на локалните власти.

Според ТВ каналот, има уништени и оштетени куќи. Телевизијата Еј-Би-Си објави дека во Перитон нема струја. Вкупно 50.000 домови се без струја во Тексас и Оклахома.

Националната метеоролошка служба во Амарило потврди дека торнадото ја погодило оваа област вчера попладне.

Шефот на пожарникарите на Перитон, Пол Дачер, за Еј-Би-Си изјави дека торнадото директно удрило на паркинг полн со возила.

Локални медиуми јавија дека најмалку 100 луѓе побарале помош во болницата.

Торнадото вчера навечер се префрли југоисточно низ државата Оклахома. Можно ново предупредување за торнадо е издадено во областа Оклахома Сити.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде