Пукотници во Суботица: Луѓето во паника не смеат да излезат од одма

Повеќечасовно пукање имаше денеска на Макова недела, во зелениот појас на Суботица.

Полицијата се сомнева дека се работи за конфликт меѓу шверцери или мигранти, бидејќи се работи за место во близина на границата со Унгарија,

каде што обично има неколку неформални шверцерски кампови и место каде што се собираат мигранти, каде и претходно имало вооружени пресметки.

На луѓето кои живеат во близина на тоа место им било кажано да не излегуваат од своите куќи, а полицијата е на терен, јавуваат белградските медиуми.
Најсериозен конфликт беше во јули минатата година кога неколку лица беа повредени, а едно лице го загуби животот.

„Пукањето се слуша од езерото Трешеште каде сме сместени и каде се одржува риболовниот натпревар“, велат очевидци.


Во шумата на Афион Вик во јули минатата година дошло до пресметка меѓу мигранти, во која едно лице загинало, а неколку други биле ранети, меѓу кои и 16-годишно девојче.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде